Mesterképzés és mestervizsga
A mestervizsga letételét azoknak a szakembereknek ajánljuk, akik
- magasabb szintű szakmai tudást és elismertséget szeretnének szerezni,
- magas szintű ismereteiket szeretnék átadni,
- vállalkozást szeretnének elindítani.
A mester cím használatára csak az jogosult, aki sikeres mestervizsgát tett.
Mestervizsgára felkészítő tanfolyamot olyan oktatási tevékenységre jogosult személy vagy szervezet szervezhet, akit vagy amelyet a vizsgaszervezésre jogosult területi kamara felhatalmazott.
A mesterképzés két részből áll:
- Pedagógiai és vállalkozási ismeretek
- Szakmai ismeretek
A felkészítő tanfolyam elvégzése nem feltétele a mestervizsgának.
Mestervizsgát az tehet, aki
- rendelkezik az adott szakmában a mestervizsga követelményben feltételként meghatározott szakmai képesítéssel, melyet bizonyítvánnyal vagy annak hiteles másolatával tudja igazolni,
- az adott szakma mestervizsga követelményében előírt szakmai gyakorlattal rendelkezik, melyet 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolással vagy vállalkozói igazolvánnyal igazolja,
- a mestervizsgadíjat előzetesen befizette,
- jelentkezett a mestervizsgára.
Mestervizsgára jelentkezés
- vizsgára jelentkezni annál a területi kamaránál szükséges, amelynek a vizsgára jelentkező által képviselt vállalkozás a tagja; alkalmazott jelentkezése esetén annál a területi kamaránál, melynek a munkáltatója a tagja,
- ha nem rendelkezik kamarai tagsággal, akkor a lakóhelye szerinti területi kamara jogosult a jelentkezés elfogadására.
A mestervizsga részei
A hagyományos mestervizsga tartalmi részei:
- rész: vállalkozási ismeretek, pedagógiai ismeretek (szóbeli)
- rész: szakmai gyakorlat
- rész: szakmai elmélet (szóbeli és/vagy írásbeli)
A modul rendszerű mestervizsga részei:
- A követelménymodulok számával megegyező vizsgarészek, amelyek vizsgafeladatokat foglalnak magukban.
- A vizsgafeladat formailag lehet szóbeli, írásbeli, gyakorlati vagy interaktív. Egy adott vizsgarész különböző vizsgaformákból is összeállhat.
A komplex vizsga részei:
- pedagógiai és vállalkozási ismeretek,
- szakmai írásbeli vizsga,
- és/vagy szakmai szóbeli vizsga,
- szakmai gyakorlati vizsga.
Mentesítés a mestervizsga részei alól
- Mentes a pedagógiai ismeretek, valamint a vállalkozási ismeretek vizsgarészek letétele alól az a jelölt, aki ezeket magába foglaló felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkezik, vagy aki más szakmából sikeres mestervizsgát tett 1996.01.01 után, mely a pedagógiai, illetve vállalkozási ismereteket tartalmazta. A mentesség iránti kérelmet a jelentkezéssel egyidejűleg kell benyújtani és azt a mestervizsga bizottság elnöke a vizsga megkezdése előtt legalább 30 nappal írásban hagyja jóvá.
- Modul rendszerű mestervizsga során közös modul esetén a vizsga részeinek ismételt teljesítése alóli felmentés iránti kérelmet a jelentkezéskor írásban kell benyújtani. A vizsgamentesség tárgyában a mestervizsga elnöke dönt a vizsgázó kérelméhez csatolt igazoló dokumentumok és a szakmai és vizsgakövetelményekről szóló rendelet alapján.
- A szakirányú egyetemi, főiskolai, felső- és/vagy középfokú technikusi, illetve akkreditált felsőfokú végzettséggel rendelkező jelöltnek – a képesítésének megfelelő szakma mestervizsgáján – a szakmai elméleti vizsga (vagy annak egy része) alól felmentés adható, amennyiben erre a szakmai követelményrendszer lehetőséget ad.
- A felmentéssel a vizsgadíj összege nem változik.
A vizsga értékelése
A vizsga eredményét a bizottság a gyakorlati vizsga, az írásbeli vizsga, az interaktív vizsga és a szóbeli vizsgák eredménye alapján „megfelelt”, vagy „nem felelt meg” minősítéssel állapítja meg.
Részvizsga „nem felelt meg” minősítése esetén a mesterjelölt (amennyiben a szakma mestervizsga követelményéről szóló jogszabály másképp nem rendelkezik), a vizsgát a további vizsgarészek letételével folytathatja.
A sikeres részvizsga letételéről Részvizsga tanúsítványt kell kiadni.
A modul rendszerű mesterképzési program szerint szervezett mestervizsga értékelése vizsgarészenként (követelménymodulok), azon belül vizsgafeladatonként történik. Az adott vizsgarészből „megfelelt” minősítést kaphat az a jelölt, aki az összes vizsgafeladatot „megfelelt” minősítéssel teljesítette.
A modul rendszerű vizsgáztatás során sikertelen a mestervizsga, ha a vizsgázó egy vagy több vizsgafeladat esetében 60%, illetve a mestervizsga követelményben meghatározott százalék alatti teljesítményt nyújtott.
A vizsgák megismétlése
Az a vizsgarész, amelyen a jelölt nem éri el a mestervizsga követelményben, illetve a Mesterképzési és Mestervizsga Szabályzatban meghatározott teljesítményhatárt ( ideértve azt az esetet is, ha a jelölt az adott vizsgarészből önhibájából nem vizsgázik, vagy a vizsgát abbahagyja) „nem felelt meg” minősítésűnek kell nyilvánítani. Ebben az esetben az ismételt vagy pótló vizsgára vonatkozó előírások szerint kell eljárni.
„Hagyományos” rendszerű sikertelen mestervizsga esetén a vizsgát abból a vizsgarészből kell a jelöltnek megismételnie, melyből a „nem felelt meg” minősítést kapta.
Sikertelen modul rendszerű mestervizsga során azt a vizsgafeladatot kell a jelöltnek megismételnie, melyből nem érte el a „megfelelt” minősítést.
Sikertelen komplex vizsga esetében azt a vizsgatevékenységet kell megismételnie a jelöltnek, melyből a „nem felelt meg” minősítést kapta.
A mestervizsga díjai és költségei
A mestervizsgadíj a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által megállapított mindenkor érvényes díjszabáshoz igazodik. A mestervizsga díja – a mestervizsga valamennyi részének egy cselekménysorozatban történő letétele esetén
- kamarai tagok részére bruttó 100.000 Ft
- regisztrált vállalkozások és magánszemélyek részére bruttó 120.000 Ft;
Rendeletben kiadott mestervizsga követelmények
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Mesterképzési és Mestervizsga Szabályzata
http://mkik.hu/hu/magyar-kereskedelmi-es-iparkamara/mestervizsga-2027
Képzések szakmacsoportjai
- Bányászat és kohászat
- Egészségügy
- Egészségügyi technika
- Elektronika és elektrotechnika
- Élelmiszeripar
- Építőipar
- Épületgépészet
- Fa-és bútoripar
- Gazdálkodás és menedzsment
- Gépészet
- Honvédelem
- Informatika és távközlés
- Kereskedelem
- Környezetvédelem és vízügy
- Közlekedés és szállítmányozás
- Kreatív
- Mezőgazdaság és erdészet
- Mezőgazdaság és erdészet, Mezőgazdasági turizmus, Lovas turisztika
- Nem értelmezhető (ágazaton kívüli)
- Oktatás
- Rendészet és közszolgálat
- Specializált gép- és járműgyártás
- Sport
- Szépészet
- Szociális
- Turizmus-vendéglátás
- Vegyipar
Korábbi OKJ képzések
Az OKJ-t a Szakképesítések váltották. Ide kattintva megnézheted milyen képzések voltak a múltban.